آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۱۸٫۷۴۷ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۴۴ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۶۹
بازدید از این یادداشت : ۲۷۳

پر بازدیدترین یادداشت ها :


سال هایی که مداخل محدثان شیعی را برای مرکز دائره المعارف آقای بجنوردی می نوشتم چنانکه در شماری از مداخل مربوطه نوشته ام و منتشر شده به اهمیت فهارس قدیم حدیثی شیعه که رجال نجاشی و فهرست شیخ بر اساس آنها نوشته شده پی بردم. البته اصل فکر را از مرحوم آقای بهبودی در کتاب معرفة الحدیث و همچنین با تأمل در نوشته های رجالی آیة الله شبیری زنجانی گرفته بودم. آن سالها به لطف دوست دانشمندم آقای سید محمد جواد شبیری به تمامی ترتیبات اسانید که آية الله شبیری فراهم کرده اند دسترسی داشتم و آنها را به دقت خوانده بودم. ترتیبات اسانید مرحوم آقای بروجردی هم به تازگی به شکل کاملی چاپ شده بود. همزمان با من آقای احمد پاکتچی هم در مداخل مرتبط به این پدیده اشاراتی کردند. در مدخل ابن ولید قمی هم که مقاله آن را آقای سید جواد شبیری به خواهش من برای مرکز آقای بجنوردی نوشت به فهرست ابن ولید اشاره شده.

آن سالها هنوز نسخه های دیجیتالی و وورد رجال نجاشی و فهرست شیخ و از این قبیل در اختیار نبود. با شناسایی منابع فهرستی رجال نجاشی و فهرست شیخ تک تک آن فهارس را از روی متن ها بازسازی و بر روی کاغذ آوردم. بعداً البته کار مهم دانشمند برجسته رجال شناس آقای محمود دریاب نجفی با عنوان مشیخة النجاشي منتشر شد که تا اندازه زیادی همان هدف را دنبال می کرد. من همواره در نوشته هایم به کتاب آقای دریاب ارجاع می دهم و بینش و تخصص رجالی او را باید ستایش کنم. اخیرا هم ترتیبات اسانید کافی ایشان منتشر شد. باید تأکید کنم که تخصص او در شناخت اسانید حدیثی کم نظیر است و در این زمینه زحمت فوق العاده ای کشیده است.
چند سال پیش که دو جلد با عنوان فهارس الشیعه منتشر شد ابتدا فکر کردم انتشار آن کار قدیمی دیگر وجهی ندارد اما وقتی کتاب ها به دستم رسید دیدم به دلیل اختلاف دیدگاهی که در زمینه بازسازی و معنای فهارس با آية الله مددی که ایده کتاب فهارس الشیعه از محضر ایشان الهام گرفته شده بود دارم کاری که سامان گرفته با آنچه من سالها قبلتر انجام داده بودم بسیار تفاوت دارد و اصلاً دو کار مجزا و با دیدگاه ها و مبانی بازسازی متفاوتی است. همان زمان یکی دو نقدی هم نوشتم و در کاتبان منتشر شد. به لطف دوستی بناست آنچه آن سالها فراهم کرده بودم آماده سازی نهایی شود و ان شاء الله به دست چاپ سپرده شود. البته من در این کار فقط به متن ها پرداخته ام و از ذکر پاورقی های مطول و بی حاصل اجتناب کرده ام. به ویژه اینکه آن نوع اطلاعاتی که در پاورقی های کتاب فهارس الشیعه با تفصیل ملال آور نقل شده امروزه در هر کتاب و سی دی دستیاب است و حاجت به درازنویسی نیست.
شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۹:۲۵
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

صادق سرمدی
۳۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵
سلام علیکم بعد از عرض ارادت
پرسشی دارم نسبت به آنچه به عنوان نقدبر نوشته خود در باره آقای مهاجرانی در کانال تلگرام منتشر کردید:
آیا نویسنده آن مطلب آن را به عنوان" نقد بر شما" ، برای شما ارسال کرده اند؟
چون ظاهرا خطاب به شما نیست و به این میماند که آن را در پاسخ به پرسشی در خصوص این که" آیاتلاش آقای حسن انصاری اعتبار حدیث مورد اعتراض آقای مهاجرانی را خواهد افزود؟ "نوشته باشد.و به جهتی ثانوی مثلا استفاده و اطلاع به شما هم ارسال شده باشد.
وی در سه گام بوضوح نشان داده است:
1- تلاش آقای انصاری برای اثبات اصالت و قدمت متن- و برساخته نبودن آن- مبتنی بر انبوهی از گمانه ها- ی بعضا سست - است.
2- اگر هم متن قدیمی در کار باشد همه آنچه از آن بدست می آید " اعتبار روایت" را نخواهد افزود.
3- و اگر هم "اعتبار روایت " تقویت شود، هنوز تا "حجیت و قابلیت احتجاج" راه درازی هست.
در این صورت آن کار سخت استوار است و تاختن جنابعالی بر آن، خروج از جاده علم و انصاف است. لطفا این مطلب درکانال قرار گیرد و اگر "یادداشت توضیحی" همراه آن مطلب علمی بوده نیز برای روشن شدن غرض نویسنده از ارسال، همراه شود.تشکر