آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۷۰۱٫۱۶۴ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۲۵ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۶۸۶
بازدید از این یادداشت : ۱۱۵

پر بازدیدترین یادداشت ها :


در یکی دو سال اخیر که روی نسخه های آثار شریف مرتضی کار می کردم از دو فهرست موسوم به دنا و فنخا که با تلاش و همت جناب آقای درایتی تنظیم و منتشر شده بسیار استفاده کردم. حقیقتا هر دو کتاب آبرویی برای فرهنگ ایرانی و کتابخانه ها و گنجینه های نسخ خطی ایران است. امیدوارم که جناب درایتی دامنه کار را گسترده تر کنند و در بهبود و تکمیل این دو کتاب همچنان کوشا باشند. بد نیست خود ایشان به مناسبت هزاره شریف مرتضی همت کنند و کتابشناسی شریف مرتضی را بر اساس همین دو فهرست به صورت مستقل منتشر کنند. با وجود آنکه تاکنون چندین کتابشناسی برای شریف مرتضی تنظیم و منتشر شده اما به نظرم بهترین کار همچنان قسمت های مرتبط در اثر آقای درایتی است. مراجعه به این دو کتاب پژوهشگران را تقریبا بی نیاز از هر گونه فهرست و کتابشناسی دیگر می کند.

بر اساس این تجربه با خود اندیشیدم اینجا پیشنهادی را خدمت فضلای جوان عرصه کتابشناسی و نسخه شناسی تقدیم کنم:

با وجود اینکه تاکنون چندین مستدرک بر الذریعه مرحوم آقا بزرگ طهرانی نوشته و منتشر شده ( مانند تألیفات آقایان محمد طباطبایی بهبهانی و سید احمد اشکوری) اما هنوز جای کار بسیار در این زمینه وجود دارد. بر اساس همین دو فهرست دنا و فنخا می توان مستدرکی دقیق و گسترده بر الذریعه تهیه و تنظیم کرد. گمان نمی کنم تدوین چنین اثری چندان مشکل باشد. همینک با امکانات رایانه ای که در دسترس است می توان چنین اثری را با سرعت و دقتی خوب فراهم کرد. امیدوارم مستدرک مرحوم آقای طباطبایی بر الذریعه هم که شاید به سه چهار جلدی بالغ شود نیز به زودی منتشر شود (استاد احمد علی الحلی هم مستدرکی بر الذریعه دارد که بنابر اطلاع خود ایشان ظاهرا به زودی منتشر می شود).
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۳:۲۷
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

سید محمد حسینی
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۳۸
با سلام و احترام فراوان
تقریبا هر وقت مشغله های زندگی مجالی بدهد بر خودم واجب می دانم سری به کاتبان و علی الخصوص نوشته های شما بزنم. خداوند منان اجرتان بدهد. ممنونم.