آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۱۸٫۷۴۷ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۴۴ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۶۹
بازدید از این یادداشت : ۱۹۷

پر بازدیدترین یادداشت ها :
همانطور که مرحوم علامه مجلسی در میان شیعه امامیه مهمترین سهم را در گردآوری و حفظ میراث حدیثی شیعه در سده های متأخر داشته در میان زیدیه هم یکی از علمای کم و بیش معاصر او به نام احمد بن سعد الدین المسوری همان سهم را کم و بیش در میان زیدیه داشته است. او که معاصر امامان دوران قاسمی و به ویژه المنصور بالله قاسم بن محمد بن علی و فرزندش المؤید بالله محمد در یمن بود با دسترسی به کتابخانه های رسمی خاندان امامت و کتابخانه های مهم خصوصی علمای آن دوران توانست بیشترین تلاش را برای گردآوری کتاب های فقهی، کلامی و به ویژه حدیثی زیدیه ایران و یمن به سامان رساند. همچون علامه مجلسی او به گردآوری نسخه های کهن و با ریشه دار کتاب های حدیثی اهتمام می ورزید و به طور خاص همچون علامه مجلسی (و شاگردش میرزا عبد الله افندی اصفهانی) سعی کرد اجازات و فوائد کتاب ها و نسخه های کهن را در مجموعه ها و دفاتر مختلف گردآورد. او همچنین همچون علامه مجلسی تلاش گسترده ای برای کتابت و استنساخ نسخه های کهن به منظور حفظ مآثر و آثار کهن زیدی داشت و به همت اوست که امروز بسیاری از متون کتاب های حدیثی و اجازات و فوائد و شرح حال ها محفوظ مانده است. از دیگر اهتمامات او همانند علامه مجلسی تدوین اجازات حدیثی و روایت کتاب ها برای شاگردان متعدد است که تعداد زیادی از آنها در مطاوی نسخه های خطی فراوانی باقی مانده است. نویسنده این سطور در طول بیست و پنج سال گذشته که روی آثار خطی زیدیه کار می کند مجموعه ای از این یادداشت ها و فوائد را از او گردآورده که امید می برد به تدریج متن آنها را منتشر کند.

مجموعه ای از اجازاتی که او از گذشتگان فراهم کرده و همچنین اجازاتی که خود برای دیگران نوشته همینک در منابع و مجموعه هایی محفوظ است. مهمترین بخش های این مجموعه را در طول چند سال گذشته با همکاری زابینه اشمیتکه تصحیح و با تعلیقات انبوه فراهم کرده ایم که بناست در سه مجلد به چاپ برسد.
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۰۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

سیابوالقاسم کاهانی
۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۹
علاقه مند هستم راجع به احمد بن سعدالدین و آثار او و تاریخ زندگی او تحقیق کنم