آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۳۴٫۱۷۰ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۲۸ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۶۲۱
بازدید از این یادداشت : ۵۹

پر بازدیدترین یادداشت ها :


دست کم در محدوده کتابخانه های شيعي، دو کتابخانه آية الله حکيم و کتابخانه أمير المؤمنين (ع) در نجف (متعلق به مرحوم علامه امينی) نخستين کتابخانه هایی بودند که به گردآوری ميکروفيلم نسخه های خطی به ويژه از سوريه و ترکيه همت کردند. مرحوم محقق طباطبایی بيشترين تلاش را در اين زمينه انجام داد و بعدها در ايران هم در کتابخانه شخصی خود تعداد قابل ملاحظه ای عکس و ميکروفيلم از نسخه های خطی در اختيار داشت که بخش قابل توجهی از آنها را در اختیار مرکز آقای بجنوردی قرار داد. به واسطه معرفی و يا تلاش آن مرحوم و همچنين با همت آقای سيد محمود مرعشی کتابخانه آية الله مرعشی هم در طول سال ها مجموعه مهمی از نسخه های خطی ترکيه و سوريه و اروپا را گردآورد که بخش عمده آنها به هدف تدوين تعليقات احقاق الحق فراهم آمد. بخش مهمی از اين مجموعه با راهنمایی محقق طباطبایی گرد آمد. مرکز آقای بجنوردی در آن سال های اوليه که هنوز بسياری از کتاب های مهم تراجم و تاريخ منتشر نشده بود از اين مجموعه بهره مند بود. ما در آن سال ها برای تأليف مقالات دائرة المعارف برای ارجاع به تاريخ الاسلام ذهبی و يا وافي صفدي و تاريخ ابن عساکر به اين ميکروفيلم ها مراجعه می کرديم. کتابخانه مجمع اسلامی مرحوم علامه عسکري هم نسخه های عکسی زيادی داشت؛ عمدتا از کتابخانه ظاهريه دمشق. شايد کاملترين مجموعه عکسی از آن کتابخانه در خارج از سوريه آنجا بود. چند باری آنجا از آن مجموعه در اواخر دهه شصت استفاده کردم و یکباری هم از خود علامه عسکری خواهش کردم که آن مجموعه را در دسترس محققان مرکز دائرة المعارف قرار دهد که البته امکانش فراهم نشد. تمامی میکروفیلم ها در آنجا روی کاغذ آمده بود و به صورت جلد شده و مرتب در اتاقی در کتابخانه مجمع نگهداری می شد. مرکز آقای بجنوردی هم مجموعه عکسی خيلی خوبی دارد. در آن سالها که من با کتابخانه آنجا همکاری می کردم نسخه های عکسی زيادی را برای آنجا از اينجا و آنجا فراهم کردم. اشخاص ديگری هم برای آن کتابخانه زحمت کشيدند از جمله محقق محترم آقای علی رفيعی و صد البته آقای مجيدی، رياست کتابخانه.

الآن ارزش اين مجموعه ها کم شده است. بخش قابل توجهی از اين مجموعه ها به صورت آنلاين و یا سی دی و با کيفيت بهتری در دسترس است. این چند کلمه را نوشتم تا به سهم مهم محقق طباطبایی در معرفی مهمترین نسخه های خطی ترکیه و سوریه در زمینه تاریخ و تفسیر و حدیث و تراجم و فضائل اشاره کنم. روحش شاد.
يكشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت