آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۱۸٫۷۴۷ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۴۴ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۶۹
بازدید از این یادداشت : ۶۲۳

پر بازدیدترین یادداشت ها :
یک سالی می شد که من کانالی در تلگرام داشتم برای ارائه پاره ای از نوشته ها و یادداشت ها. تقریباً سه هفته ای است ديگر در این کانال چیزی از من منتشر نمی شود. سببش اشکالی است فنی و عدم امکان دسترسی من به کانال. چندباری از طریق سیستم تلگرام پیامی برای رفع این مشکل ارسال کردم اما تاکنون جوابی دریافت نکرده ام. بدین وسيله اعلام می کنم که کانال تلگرامی خود را برای مدتی تعطیل و به حالت تعليق در می آورم. از همه عزیزان گرامی که در طول اين یک سال به لطف با اين قلم همراه بودند همینجا تشکر می کنم و از بروز این مشکل عذر می خواهم.
با احترام. حسن انصاری
چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

محسن مدیرشانه چی
۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۶:۰۲
جناب دکتر انصاری عزیز! نوشته امروزتان را در شهرآرا در خصوص توجه به ایران و غفلت از آن در کار روشنفکران دینی خواندم و لذت بردم! جانا سخن از زبان ما می گویی! واقعیت این است که در نگاه ایدئولوژیک چندان جایی برای ملت و ملیت نیست! این را هم اغلب روشنفکران چپ ما نشان دادند و هم قریب به اتفاق روشنفکران و نوگرایان مذهبی ما! ایدئولوژیدرا از آن رو تعمیم می دهم که دین نیز در بستر روشنفکری، به ایدئولوژی بدل می شود؛ چه به طور خاص یا اخص و به تصریح، در کار مرحوم دکتر شریعتی (گر چه ایشان استثنائا نیم نگاهی به ایران داشت که به سوابق مرتبط با جبهه ملی و نهضت مقاومت ملی اش باز می گشت)، و چه به تلویح در کار دیگران و دیگران! با این حال به روشنی به نظر می رسد با گذر از تجربه ناکام ایدئولوژی گرایی، امروز نوعی نگاه به ایران در کار بسیاری از دردمندان و فرهیختگان دیده می شود؛ همچون نگاه کودکی که از جور دایه ها به مهر مادر فراموش شده اش ایران بازگشته است! جور ناپدری به این مادر نیز، این مهر را افزون کرده است! با سپاس و ارادت محسن مدیرشانه چی
محمد باقری
۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۰
سلام آقای دکتر
عذرخواهم
یک سوال از خدمتتان داشتم
نظر شما درباره وصیت نامه ابوهاشم چیست؟
در مطالبی که از منظر فرق در مدخل ابوهاشم نوشته اید تلویحا این موضوع را پذیرفته اید. می خواستم ببینم در این سال های پس از نگارش آن مدخل نظرتان درباره آن تغییری کرده یا خیر؟ اگر کاملتر شده است لطفا در سایتتان بفرمایید. با تشکر فراوان

پاسخ: من پژوهش تازه ای در اين موضوع نکرده ام. ان شاء الله درباره آن خواهم نوشت.
مهدی
۲۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۲
استاد سلام
در مورد تلگرام واقعا متاسفم چون من لحظه به لحظه دنبال میکنم . خواهشی دارم میخاستم اگه میشه توضیح بدین در این مورد که اقاخان در قرن 19 در هند در دادگاهی انگلیسی ثابت کرد که از فرزندان علی ع ست ایا شما حکم یا سند این دادگاه را دیده اید ایا میشه جایی دیدش ؟ لطفا حتما جواب بدین ممنون
حامد شیوا
۲۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
سلام علیکم جناب استاد انصاری عزیز
سوالی از خدمتتان دارم:
در حال پژوهشی درباره تقسیم علم از نگاه غزالی هستم. سوال این است که آیا اصولا عارفان دیگر غیر از غزالی چه قبل از او و چه پس از او در این باره سخنی دارند؟ با توجه به اشرافی که به منابع عرفان و تصوف دارید آیا مطلبی درباره تقسیم علوم از نگاه آنان در ذهن شریفتان هست؟
جسارتا اگر پاسخ را به ایمیل من ارسال بفرمایید سپاسگزار خواهم شد.