آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۴۲٫۱۹۰ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۲ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۶۲۲
بازدید از این یادداشت : ۱۸۸

پر بازدیدترین یادداشت ها :


أهم حقبة من تاريخ الزيدية من حيث الاتساع والتنوع الفکري والعلمي والعطاء الثقافي هي حقبة تواجدهم في شمال ايران وخراسان والري منذ اواخر القرن الثالث الهجري وصولاً إلی نهايات القرن السادس. ونحن نعرف أن الإمامة الزيدية والمؤسسات التابعة لها في اليمن وعبر محاولات عدة، ولأسباب مذهبية وسياسية وخاصّة في عصر الإمام المنصور بالله عبدالله بن حمزة (المتوفی سنة ۶۱۴ الهجرية)، اهتمّت على التعرّف علی التراث والعقيدة والفقه الزيدي لأئمة وعلماء الزيدية بإيران ومن بين هذه المحاولات کانت رحلة عدة من علماء الزيدية في اليمن إلی ايران وخاصة إلی الري للتعرف علی الموروث الفکري الزيدي الإيراني وسعيهم لانتقال الکمّ المعتنی بها من الکتب و الرسالات الزيدية في مجالات مختلفة ومنها في الفقه والکلام و التفسير والحديث وغيرها من العلوم في مجالي التراث الزيدي والمعتزلي. وبأوامر من الإمام المنصور بالله وغيره من الأئمة الزيدية في اليمن وخاصة طوال القرنين السادس والسابع الهجريين اهتمّ العلماء الزيدية وقضاتهم في اليمن بکتابة واستنساخ المخطوطات الزيدية الإيرانية والعمل علی تصحيح المخطوطات المستنسخة والقراءة والعرض والسماع بهدف توسيع انتشارها في المدارس و المؤسسات التعليمية في صنعاء وصعدة وشهارة وظفار وغيرها من البلدان اليمنية وهکذا تشکلّت واتّسعت عدة مکتبات خاصة للأئمة الزيدية في اليمن وللقضاة وللأمراء في هذه البلدان کانت من أشهرها مکتبة الإمام المنصور بالله عبد الله بن حمزة بظفار و مکتبة الإمام المؤيد بالله يحيی بن حمزة وغيرها. وبينما الآن لا وجود لمخطوطات زيدية في ايران من أصل ايراني(بإستثناء قلائل عدة)هناک مئات من المخطوطات الزيدية والمعتزلية التي استنسخت من أصول ايرانية خلال هذه القرون والتي کان لها تأثير تامّ في مسار ومصير التحولات الفکرية للزيدية في اليمن ومنها التطوّرات المتعلّقة بتأثّرهم بالفکر المعتزلي البهشمي في القرن السادس وتأثرهم بفکر المدرسة الملاحمية (التابعون لأبي الحسين البصري) في القرن السابع. ومن الجدير بالذكر أن نشير في هذا المجال إلى التحولات المتعلقة بتطور الفقه الزيدي وخاصّة تأثّر المذهب الهادوي (فقه الإمام الهادي إلی الحقّ يحيی بن الحسين- صعدة) بالفقه الناصري (فقه الإمام الناصر الکبير الحسن بن علي الأطروش- شمال ايران).

خلاصه مقاله ای است به زبان عربی که چند سال پیش در کنفرانسی عرضه شد
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۹:۴۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت