آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۱۵٫۶۵۷ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۴۶۴ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۶۹
بازدید از این یادداشت : ۱٫۳۸۵

پر بازدیدترین یادداشت ها :

محقق طباطبايي در مقاله نخستين خود در شماره پنجم تراثنا درباره نسخه های نهج البلاغة کتابی را معرفی کرده است از ابو يوسف يعقوب بن سليمان الإسفرايني درباره کلمات حضرت امير (ع) با عنوان قلائد الحکم وفرائد الکلم و شرح حالی از نويسنده خيلی کوتاه به دست داده است. بنابر گزارش محقق طباطبايي از اين کتاب نسخه ای از سده ششم قمری در مدرسه مروي موجود است (بعد التحرير: اين نسخه ربطی به کتاب مورد نظر ما ندارد؛ اطلاع دانشمند جناب آقای جواد بشري). نسخه ای ديگر از اين کتاب را در کوپريلی ديدم که اينجا معرفی می کنم. پيش از آن اضافه کنم که سبکي در طبقات از أَبُو يُوسُف يَعْقُوب بن سُلَيْمَان بن دَاوُد الإسفرايني ياد کرده با عنوان "خَازِن كتب الْمدرسَة النظامية بِبَغْدَاد" (نک: ۴/۳۵۹). بنابراين اين کتاب را بايد نويسنده بر اساس نسخه های آن مدرسه مهم بغداد فراهم کرده باشد. مناسب است اين کتاب هر چه زودتر تصحيح و منتشر شود و در مقدمه آن تحقيقی درباره نويسنده صورت پذيرد. می دانيم که علي بن محمد الليثي الواسطي که برخی او را به نادرست همان ابن الشرفية الواسطي می دانند، از اين کتاب جزء منابع خود در عيون الحکم والمواعظ ياد می کند (برای ابن الشرفية و بحث انتساب کتاب به او؛ نک: مقاله نويسنده اين سطور در کتاب ماه دين).
اما نسخه کوپريلی:
نسخه کوپريلی، فاضل احمد پاشا، ش ۱۳۵۳
"کتاب قلائد الحکم وفرائد الکلم من کلام أمير المؤمنين علي بن أبي طالب عليه السلام جمع القاضي الإمام الأجل العالم العامل أبي يوسف يعقوب بن سليمان الإسفرايني رحمة الله عليه".
مشتمل است بر کلمات و اشعار و ادعيه حضرت امير (ع).
نسخه کتابت "يوم السبت الحادي عشر من شهر ذي قعدة سنة خمس وثلثين وستمائة" را دارد. در اين مجموعه بعد از اين کتاب مجموعه ای از اشعار و حکايات به فارسی و عربی با همان خط کهنه ديده می شود که حائز اهميت است و بايد مورد بررسی شعرشناسان قرار گيرد. بعد از آن هم کتابهايی از ثعالبي و کتابی هم از ابن دريد در همين مجموعه گذارده شده است.

چند کلمه ای درباره نويسنده کتاب: شرح حال او که فقيه، قاضي، لغوی و شاعر هم بوده در منابعی مانند طبقات الشافعية های کبری و وسطای سبکي و ابن قاضي شهبة و نيز تاريخ الاسلام ذهبي و شايد از همه قديمتر در خريده القصر عماد کاتب آمده است (نک: خريدة القصر، چاپ آل طعمه، ۲/ ۷۹ و منابع ذيل آن). او اشعري مذهب و نويسنده کتابی به نام المستظهري در امامت و کتابهای ديگر بوده و نيز محاسن الآداب که بايد ارتباط آن با کتاب مورد نظر ما مورد بررسی قرار گيرد. مرگ او را در ۴۸۸ و يا ۴۹۸ گزارش کرده اند.
دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۳
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت