آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۷۰۱٫۱۶۳ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۲۰ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۶۸۶
بازدید از این یادداشت : ۶۵

پر بازدیدترین یادداشت ها :


سند روايت کتاب بر روی نسخه ای از آن، موجود در کتابخانه جامع کبير صنعاء:

کتاب الذکر في الأخبار النبوية المرفوعة والموقوفة تأليف الإمام الحافظ شيخ العترة وترجمان الأسرة أبي جعفر وأبي عبد الله محمد بن منصور بن يزيد المقري المرادي الکوفي رضوان الله عليه ورحمته وبرکاته وجزاه عن المسلمين خيراً آمين

رواية علي بن أحمد الجبنّي عنه. رواية محمد بن الحسين بن جعفر بن غزّال عنه. رواية الشريف أبي عبد الله محمد بن علي العلوي الحسني عنه. رواية محمد بن محمد الرضي عنه. رواية الشيخ العدل الحسن بن علي بن ملاعب الأسدي عنه. رواية القاضي جمال المسلمين جعفر بن أحمد بن عبد السلام عنه. رواية الشيخ محي الدين محمد بن أحمد بن الوليد القرشي عنه. رواية المنصور بالله عبد الله بن حمزة عنه. رواية الفقيه حميد الشهيد عنه. رواية إبنه أحمد بن حميد عنه. رواية إبنه القاسم بن أحمد بن حميد عنه. رواية السيد الهادي يحيی بن المرتضی عنه. رواية أخيه الإمام المهدي لدين الله أحمد بن يحيی عنه. رواية الإمام المتوکل علی الله المطهر بن محمد بن سليمان عنه. رواية الإمام الهادي إلی الحقّ عز الدين بن الحسن عنه. رواية السيد صارم الدين إبراهيم بن محمد الوزير عنه. رواية الإمام المتوکل علی الله شرف الدين عنه. رواية السيد أحمد بن عبد الله الوزير عنه. رواية السيد أمير الدين بن عبد الله عنه. رواية الإمام المنصور بالله القاسم بن محمد عنه. رواية ولده الإمام المؤيد بالله محمد بن القاسم عنه. رواية القاضي أحمد بن سعد الدين المسوري عنه. رواية القاضي أحمد بن محمد الأکوع عنه. رواية السيد صارم الدين إبراهيم بن القاسم بن ؟ عنه. رواية القاضي محمد بن أحمد مشحم الصعدي عنه. رواية الفقيه علي بن حسن بن جهبل الداعي عنه. رواية أقلّ عبيد الله حسين بن أحمد السياغي الحيمي عنه. وصلی الله علی سيدنا محمد وآله وسلّم. انتهی من خطّ القاضي العلامة الحسين بن أحمد السياغي رحمه الله ورضي عنه...
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۸
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت