آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۷۰۱٫۱۶۸ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۳۰ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۶۸۶
بازدید از این یادداشت : ۴۶۶

پر بازدیدترین یادداشت ها :
حدود شش هفت سالی است که برنامه چاپ عکسی نسخه های ارزشمند کلامی، فلسفی و دینی در دستور کار نویسنده این سطور و همکارم زابینه اشمیتکه و شماری دیگر از دوستان و همکاران قرار دارد. در این میان بنای همکاری با ناشران و مؤسسات مختلفی در ایران گذاشته شد و کتابهایی در اولویت قرار گرفت. در این میان تعدادی کتاب تاکنون به صورت چاپ عکسی منتشر شده و شماری هم در لیست انتظار است. شماری کتاب هم به صورت تصحیحی در سالهای گذشته در ایران، لبنان و اروپا به تصحیح ویلفرد مادلونگ، زابینه اشمیتکه، حسن انصاری، یان تیله و شماری دیگر در همین چارچوب و یا خارج از آن منتشر گردید (در ایران عمدتاً به وسیله مرکز نشر میراث مکتوب، مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه و دائرة المعارف بزرگ اسلامی). متأسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی سالهای اخیر در ایران، برخی از این کتابها در وقت مقرر منتشر نشده است. از آنجا که در مورد برخی کتابها آماده سازیهای نهایی صورت گرفته، اینجا لیستی از این آثار را می آورم. تعدادی کتاب دیگر هم هست که در دستور کار بوده و از تصمیم بر انتشار چاپ عکسی آنها در این سایت پیشتر سخن رفته اما هنوز نهایی نشده است. از آنجا که برخی دوستان ابراز علاقه کرده اند که آن آثار را تصحیح و یا حتی به صورت چاپ عکسی منتشر کنند در این لیست از ذکر آنها خودداری می شود. نویسنده این سطور از این کتابها معمولاً بهترین نسخه ها را در طی سالهای گذشته تهیه کرده است. اگر دوستانی علاقمند به تصحیح این آثار هستند می توانند برای استفاده از آنها با نویسنده تماس بگیرند. امیدوارم که بدین ترتیب راهی فراهم شود تا هر چه زودتر آن آثار یا به صورت چاپ نسخه برگردان و یا به صورت تصحیح شده در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

فهرست کتابهای چاپ عکسی:

کتابهایی که کار آماده سازی آنها برای چاپ عکسی نهایی شده و به زودی بناست به چاپ برسد از این قرار است:
۱- نسخه ای کهنسال از تلخیص المحصل که پیشتر در این سایت مقدمه آن منتشر شد و بنا بر اطلاع مرکز میراث مکتوب در روزهای آینده منتشر خواهد شد (با مقدمه فارسی حسن انصاری)

۲- کتاب المحجة البيضاء از حسام الدین عبدالله بن زید العنسی که آن هم به زودی منتشر می شود (با مقدمه زابینه اشمیتکه و حسن انصاری)

۳- مجموعه کلامی زیدی در شیراز که پیشتر درباره آن مقاله ای به زبان انگلیسی توسط نویسنده این سطور و زابینه اشمیتکه در ژورنال آسیایی منتشر شد و از آن مقاله ترجمه ای هم ظاهراً به فارسی در تهران منتشر شده است. مقدمه ای روزآمد برای این کتاب تنظیم شده و کتاب در آینده نزدیک به صورت چاپ عکسی منتشر می شود.

۴- مجموعه فلسفی کتابخانه مروی، مشتمل بر آثار یحیی بن عدی با مقدمه مفصل انگلیسی از پروفسور رابرت ویسنوفسکی. آماده انتشار. این دانشمند تاکنون چندین مقاله درباره این مجموعه منتشر کرده است.

۵- اشراق اللاهوت تألیف رکن الدین جرجانی. که با مقدمه فارسی حسن انصاری مدتهاست آماده شده و آن را دوست دانشمند آقای جواد بشری برای دفتر آینده متون ایرانی در دست چاپ دارند.

۶- بنا بود كتاب اللوامع خرگوشی به صورت چاپ عکسی منتشر شود اما همینک پروفسور بلال اورفلی با همکاری گروهی از محققان آن را در دست تصحیح دارد.

۷- مقدمه و نمایه های چاپ عکسی مجلد تازه یاب ذیل تاریخ بغداد ابن نجار (نسخه وین؛ به همراه نسخه کم برگ پرینستون) به کوشش زابینه اشمیتکه و حسن انصاری انجام شده و در انتظار موافقت ناشری است برای چاپ آن.

۸- چاپ نسخه برگردان دستينه صوفيانه ای بی نهايت ارزشمند به نام دلالة المستنهج إلی معالم المعارف ورسالة المستبهج إلی عوالم العوارف که قبلاً در این سایت معرفی شد در لیست انتظار است. مقدمه انگلیسی آن تألیف نویسنده این سطور و زابینه اشمیتکه آماده است.

۹- چاپ عکسی مجلدات باقیمانده کتاب عمدة المسترشدين تألیف حمید المحلی در علم کلام معتزلی. تنها نسخه های این کتاب فراهم آمده و مقدمه انگلیسی آن هنوز تکمیل نشده است.

کتابهایی در دستور کار تصحیح:
در مورد کتابهای تصحیح شده باید اشاره کنم پیشتر در این سایت کتابهایی در همین چارچوب به مناسبتهایی معرفی شده است. از آنجا که در طول سالهای فعالیت واحد مطالعات علوم کلامی و عقلی در برلین کتابهای متعددی در کلام معتزلی و زیدی در دستور تصحیح قرار گرفت و عمده آنها نیز به صورت کار مشترک بوده است، فراهم شدن زمینه ای برای چاپ مجموعه آنها در یک سری مشترک مورد نظر است. گفتگوهایی با نشر کتاب رایزن (تهران) صورت گرفته تا بخشی از این کتابها توسط این ناشر منتشر شوند. طبعاً تعدادی از این کتابها در مراحل پایانی کار است. تعدادی کتاب هم بناست در خارج ایران منتشر شوند و قرار نشر آنها با ناشرانی مانند انتشارات بریل گذاشته شده است، مانند کتاب المقالات ابو علی الجبایی (تصحیح ویلفرد مادلونگ و حسن انصاری).

مجموعه ای هم از رسائل کوچک کلامی در طول سالهای گذشته در سایت کاتبان معرفی و متون آنها بعداً توسط نویسنده این سطور تصحیح شدند. همینک معرفی بیشتر آنها را می توان در کتاب از گنجینه های نسخ خطی دید. متأسفانه هنوز ناشری برای چاپ این مجموعه آثار کلامی اظهار آمادگی نکرده است.
شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۳:۳۹
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت