آرشیو
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۸۷۰٫۷۴۲ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۹۸ نفر
تعداد یادداشت ها : ۲٫۰۴۲
بازدید از این یادداشت : ۱٫۲۲۹

پر بازدیدترین یادداشت ها :

در مجموعه آثار در دست انتشار دانشگاه آزاد برلين مجلدی تازه ياب از ذيل تاريخ بغداد تأليف ابن نجار بغدادي (برای او؛ نک: مدخل ابن نجار تأليف حسن انصاری در دائرة المعارف بزرگ اسلامی) قرار دارد که به زودی در اختيار خوانندگان قرار خواهد گرفت (به کوشش زابينه اشميتکه و حسن انصاری). تاکنون تنها دو مجلد از مجلدات اين کتاب ارزشمند و پر برگ به چاپ رسيده بود (مجموعاً در ۵ جلد) و بخشی از يکی ديگر از مجلدات آن هم که در کتابخانه دانشگاه پرينستون موجود است گرچه از طريق فهرست اين کتابخانه شناخته است، اما به چاپ نرسيده و تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. چاپ نسخه برگردان مجلد تازه ياب همراه اين بخش موجود در دانشگاه پرينستون و نيز همراه با مقدمه ای به زبان انگليسی به زودی از سوی دانشگاه آزاد برلين منتشر خواهد شد.
گفتنی است که ذيل تاريخ بغداد ابن نجار حاوی شرح حال بسياری از عالمان و دانشمندانی است که شرح احوال آنان تنها از طريق اين کتاب دانسته است و از آن جمله نويسنده کتاب که به برخی منابع شيعی و امامی دسترسی داشته شماری از علمای اماميه را نيز معرفی کرده است. در مجلد تازه ياب اين کتاب که تاکنون نسخه آن مورد توجه هيچ يک از متخصصان عرب و غير عرب و اهل اهتمام بدين دست تراجم نگاری ها قرار نگرفته تعدادی از تراجم جديد از علمای اماميه نيز ديده می شود.

يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۹
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

جمالی
۱۷ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰:۵۸
با سلام و تشکر
ذهبی در سیر اعلام النبلاء نکاتی را از ابن‌نجار درباره شیخ طوسی آورده (از جمله آتش کشیدن خانه شیخ در کرخ) که در نسخه‌های موجود ذیل تاریخ بغداد اثری از این مطلب نیست.
این پرسش مطرح است که آیا این مطلب در بخش نویافته این کتاب وجود دارد یا خیر؟