آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۰۹٫۲۵۳ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۷۵ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۵۲
بازدید از این یادداشت : ۴۳۸

پر بازدیدترین یادداشت ها :
انتشارات بریل تصمیم گرفته است برای مطالعات شیعی مجله ای را منتشر کند (با نام Shii Studies Review). مسئولیت اجرایی این مجله به زابینه اشمیتکه و نویسنده این سطور واگذار شده است. در اصل هم ایده انتشار آن با پیشنهاد ما دو نفر بوده است. یکی از مهمترین راهکارهای پیشرفت مطالعات تاریخی در مغرب زمین انتشار مقالات آکادمیک در مجلات معتبر است. در سنت اسلامشناسی در غرب از زمان سده نوزدهم مجلات متعددی را می شناسیم که هنوز هم برخی از آنها منتشر می شوند. بسیاری از این مجلات حوزه های تخصصی ندارند و زمینه های مختلف مرتبط با اسلامشناسی، شرقشناسی و ایرانشناسی را منتشر می کنند. مراکز انتشاراتی برخی از دانشگاههای معتبر دنیا هم بعضاً مجلاتی در این زمینه ها دارند. انتشارات بریل که یکی از کهنترین مراکز انتشاراتی در غرب است و سابقه بسیار قدیمی انتشار آثار و مطالعات اسلامشناسی را دارد در زمینه های مختلف مجلات معتبر و با هیئت علمی دارد و به ویژه در سالهای اخیر انتشار مجلاتی در حوزه های تخصصی را وجهه همت خود قرار داده است؛ مجلاتی در زمینه های نسخه های عربی، مطالعات عصر عباسی، فقه، ادبیات عرب و بسیاری دیگر. همینک برای نخستین بار ما مجله ای داریم که ناشری آکادمیک و شناخته شده آن را منتشر می کند، با هیئت علمی بسیار معتبر که مهمترین اشخاص در رشته های خود در مطالعات شیعه شناسی و موضوعات وابسته در آن به عنوان مشاوران مجله معرفی شده اند. این مجله فرصتی است برای توسعه مطالعات شیعی و نشر متون در زمینه های مختلف فقه، اصول فقه، کلام، فلسفه اسلامی و شیعی، حدیث، مطالعات رجالی و کتابشناختی، عرفان شیعی، ادبیات شیعی، زمینه های تمدنی و تاریخی شیعه، تصحیح متون کوچک در این زمینه ها، کتابشناسی ها و گزارشهای مختصر. زمینه آن هم متنوع است، هم شامل تشیع امامی می شود و هم تشیع زیدی و هم اسماعیلی. چه تشیع قدیم و چه تحولات فکری معاصر. کاری است مهم و گامی است بسیار ارزشمند. من از همه محققان و همکاران ایرانی خود همینجا دعوت می کنم تا با ارائه مقالات عالمانه و محققانه با این مجله همکاری کنند. این نخستین بار است که مطالعات شیعی به زبانهای خارجی می تواند در این چارچوب سامانی پیدا کند. زبان مجله انگلیسی و فرانسه است اما متن های عربی و فارسی هم به عنوان تصحیح متون (و گاه همراه ترجمه متون) می تواند در آن منتشر شود.
شماره نخست (بهار ۲۰۱۷) به استاد ارجمند، محقق برجسته مطالعات شیعه شناسی جناب آقای دکتر حسین مدرسی طباطبایی تقدیم خواهد شد؛ با مقالات و متون مختلف درباره میراث تشیع؛ به پاس یک عمر تلاش ایشان در راستای مطالعات شیعی.
این نشریه به ویژه درباره میراث ادبی تشیع و متون تراثی است. ارائه تصحیح و تحقیق متن هایی ارزشمند در کلام و فقه و حدیث شیعی از برنامه های این نشریه است.
يكشنبه ۲۷ دي ۱۳۹۴ ساعت ۸:۱۴
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت