آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۲۲٫۹۷۲ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۸۱ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۷۰
بازدید از این یادداشت : ۹۷

پر بازدیدترین یادداشت ها :


کتاب اعيان الشيعة به ويژه به دليل نوع و کيفيت انتشارش از آغاز آنچنانکه بايد مورد توجه قرار نگرفت. اين کتاب حاصل ده ها سال تلاش بی وقفه نويسنده دانشمندش مرحوم علامه سيد محسن امين است. او مجتهد و اديب و عالمی کم نظير و آگاه در دورانش بود. اعيان الشيعة حاصل تخصص کم نظير نويسنده آن در علوم ادب و آگاهی از تاريخ و تراجم و رجال و فقه و اصول و کلام و تفسير است. آنچه سيد محسن امين درباره سيره ائمه شيعه و همچنين برخی از شعرا و ادبای شيعه در اين کتاب نوشته و گردآورده به پايه يک کتاب مستقل تخصصی است. بسياری از منابعی که در زمان تأليف اين کتاب چندان بين اهل علوم حوزوی شناخته نبود را نویسنده این کتاب ارزشمند مورد استفاده و نقل و بررسی قرار داده است. به ویژه قسمت هایی که توسط خود نويسنده به تحرير و تبييض رسيده حقيقتا قابل استفاده و در نوع خود بی نظير است. بخش هایی از کتاب هم تنها يادداشت های سيد محسن امين است که صورت نهایی نيافته. فرزندش سيد حسن امين در چاپ اين اثر و در تکميل آن چه در خود متن اعيان الشيعة و چه در مستدرکی که بعدها بر آن نوشت تلاش و مساهمت زيادی داشت. من زمانی در بيروت اين توفيق را داشتم که گفتگویی در دو ساعت را با او ضبط و فراهم کنم. او در کنار چند مطلب دیگر درباره روند تأليف کتاب اعيان الشيعه توضيحات مفيدی در آن گفتگو ابراز داشت. طبعا در چاپ جديد اين اثر منابع نويسنده شناسایی خواهد شد. گمان می کنم اگر با تعليقات مفيدی اين کتاب منتشر شود در مجموع، چه قسمت هایی که تحرير شده نويسنده و چه مابقی بخش ها روی هم، کتابی بالغ بر صد جلد خواهد شد. مجلد چهارم مجله شيعه شناسی بريل را به علامه سيد محسن امين تقديم کرده ايم. رضوان الهی بر او باد که دانشمندی آگاه و زمان شناس بود. درباره او به ویژه در زبان فرانسه تحقیقات خوبی صورت گرفته و سهم اجتماعی و فکری و فرهنگی او در سوریه و لبنان و در کل تشیع مورد مطالعه قرار گرفته است. شرح حال خودنوشت او هم بسیار خواندنی است؛ سلام الله عليه يوم ولد ويوم مات ويوم يبعث حيا.
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۷:۲۶
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت