دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۴۵۶٫۴۳۱ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۴۲۶ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۲۶۳
بازدید از این یادداشت : ۱٫۲۰۹

پر بازدیدترین یادداشت ها :

شيخ الشرف عبيدلي، ابن أبي جعفر (د. ۴۳۵ ق)، چنانکه می دانيم يکی از مهمترين انساب نگاران سادات و کتاب او تهذيب الأنساب از مهمترين منابع در اين زمينه برای نسلهای بعدی کتابهای نسب بوده است؛ به نحوی که تمامی آثار تأليف شده بعد از او در اين زمينه تحت تأثير وی بوده و ناقل آرا و اقوال نسبی او بوده اند. از وی کتاب تهذيب الانساب با اضافات و تهذيب ابن طباطبا منتشر شده و شخصيت خود او هم تاکنون در چند مقاله و بحث متفاوت مورد بررسی قرار گرفته و از اين رو نيازی به تکرار آن در اينجا نمی بينم. آنچه اينجا مدّ نظر است معرفی نسخه ای است از يکی از آثار مختصر و ناشناخته او در زمينه انساب طالبيان که ريشه اش به خط و گواهی دانشمند و محدث و نسابه امامی مذهب معروف، فخار بن معد الموسوي می رسد و او خود از روی خط شيخ الشرف نسخه خود را کتابت کرده بوده است. اين نسخه ضمن مجموعه ای در کتابخانه مجلس موجود است؛ به شماره ۸۵۰۸ و به شماره ثبت کتاب ۸۷۹۹۳ (از برگ ديجيتالی ۸۹ تا ۹۴).
اين اثر مختصر را شيخ الشرف به تقاضای شريف مرتضی و سيد رضي به نگارش درآورده بوده است.
در اينجا اطلاعات نسخه ای اين کتاب را که هويت اين اثر و نويسنده و کاتب و داستان نسخه را نشان می دهد نقل می کنيم. شايسته است اين کتاب با تصحيح انتقادی به چاپ برسد:
بسم الله الرحمان الرحيم
"هذا جزء مختصر في أعقاب آل أبي طالب ابن عبد المطلب. نسخة خط السيد فخّار. علی ظهر الأصل، حکی ناقل هذا الکتاب المنقول منه هذه النسخة بهذه العبارة: کان علی ظهر الأصل الذي نقلت منه هذا الجزء، ما هذا حکايته وهو: هذا المختصر بخط الشريف السعيد شيخ الشرف أبي الحسن ابن أبي جعفر العلوي الحسيني النسّابة کتبه للسيدين الرضي والمرتضی علي ومحمد إبني الطاهر أبي أحمد الموسوي رضي الله عنهما، هذا صورة ما وجدته مکتوباً علی الأصل الذي نقلت منه هذا الجزء حرفاً فحرفاً وکتب فخّار بن معدّ بن فخّار بن أحمد بن محمد بن شيتي العلوي الموسوي الحائري حامداً ومصلّياً ومسلّماً. بسم الله الرحمن الرحيم. قال محمد بن محمد العلوي الحسيني النسّابة: سألت أن أذکر مختصراً ممّن أعقب من ولد عبد مناف ابن قصّي وما يذيل من ولده ممّا يسهل علی المبتدي حفظه ولا يسعه جهله ...
تمّ المختصر والحمد لله وحده، وکان في آخره بخطّ السيد فخّار ما هذا صورته: وکان نجازته في شهور سنة اثنتين وتسعين وخمسمائة ونقلته لنفسي من نسخة الأصل التي بخطّ مصنّفه السيد السعيد شيخ الشرف أبي الحسن محمد بن محمد العلوي الحسيني العبيدلي النسّابة المعروف بإبن أبي جعفر رضي الله عنه، وما يوجد في کتابي هذا من لحن فإنّي کذلک نقلته من خطّ شيخ الشرف ووقفت عليه بل ما أحببت أن أغيّر من الأصل في کتابی شيئاً ولعمري أن السيّد المذکور أجلّ من أن يخفی عليه ما يوجد في هذا الکتاب لکن لم يرفع الله السهو الا عن المعصومين عليهم السلام، وکتب فخّار بن معدّ بن فخّار بن أحمد بن شيتي العلوي الموسوي الحائري حامداً لله سبحانه مصلّياً علی رسوله محمد المصطفی وآله. وکان في آخر هذا المختصر بعد فراغه، ما هذا صفته وهو عبدهما وخادمهما یقول:...
هذا آخر ما وجدته في هذا المختصر من خطّ مصنّفه المذکور شيخ الشرف ابن أبي جعفر النسّابة رضي الله عنه."

برای شرح حالی از فخار بن معد و نسب او و ذکر "شيتي" در نسبش به مجلد چهارم قلائد الجمان تأليف ابن الشعار الموصلي، ص ۳۳۰ و ۳۳۱ مراجعه شود که شرح حالی جالب توجه از نويسنده کتاب معروف و چاپ شده ايمان أبي طالب ارائه می دهد.

دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۵۵
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت