آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۲۳٫۲۷۴ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۶۰ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۷۰
بازدید از این یادداشت : ۷۳

پر بازدیدترین یادداشت ها :


يکی از بهترين کارها توجه به انتشار و تصحيح رساله های مستقل در موضوعات مشخص و با توجه به تحولات مفهومی و تاريخی موضوعات مورد گفتگوست. در دو سه دهه اخیر نمونه هایی خوب تاکنون در اين زمينه داشته ايم. از جمله مجموعه رساله های نماز جمعه است که دانشمند آقای رسول جعفريان منتشر کرد. ايشان مجموعه رسائل حجابيه را هم منتشر کردند (درباره وجوب حجاب). آقای رجبی رسائل جهاديه را منتشر کرد (نوشته شده در طی دوران جنگ های ايران و روس). چندين مجموعه هم برای تفسير سور قرآنی، موضوعات فقهی و يا اصولی منتشر شده اما بسيار بيش از اين ها می توان مجموعه هایی منظم منتشر کرد. مثلا درباره فقه، مجموعه رسائل مربوط به تقليد از ميت و يا بحث خمس و يا خراج و يا درباره طهارت اهل کتاب و یا منجزات مریض و خیلی مسائل دیگر می تواند موضوع گرداوری و انتشار چنین مجموعه هایی باشد. در اصول فقه در این دویست سال اخیر خیلی از موضوعات محل بحث و نظر بوده و در آنها رساله هایی با دیدگاه هایی متفاوت نوشته شده که بسیار جالب خواهد بود مجموعه اين رساله ها را در شکلی تحقیقی و مقایسه ای مورد مطالعه قرار داد. مثلا موضوع حجیت خبر واحد، يا شهرت و یا اجماع و یا صحیح و اعم و مقدمه واجب و از این قبیل. در سیاسیات مجموعه رسائل ولایت فقيه که آقایان درایتی و مهریزی چند سال پیش منتشر کردند بسیار مفید است و رساله های محققانه ای در آن منتشر شده. رسائل مشروطيت را هم تاکنون عده ای منتشر کرده اند. آقای جعفريان رسائل حکومت اسلامی در صد سال اخير را هم منتشر کرده اند. رسائل سياسی عصر قاجار را هم آقای زرگر نژاد و همچنين آقای رجبی منتشر کرده اند. در میان فقهای صد سال اخیر گاهی در حول و حوش یک موضوع رساله هایی در له و علیه نوشته شده که انتشار آنها در کنار هم برای بررسی های تاریخی خیلی می تواند مفید باشد (نمونه: بحث های شيخ الشريعه با مرحوم صاحب عروه و دیگران در بحث إرث الزوجة من الثمن والعقار). آقای جعفريان هشتاد سفرنامه حج دوره قاجار را هم يکجا در ده جلد منتشر کرده اند که برای تحقيقات تاريخی مفيد است. بدون مقایسه این متن ها در یک چارچوب تاریخی درست نمی توان درباره بسیاری از این موضوعات دریافت روشنی داشت.
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۹:۴۵
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت