آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۰۸٫۹۴۱ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۹۷ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۵۲
بازدید از این یادداشت : ۱۹۱

پر بازدیدترین یادداشت ها :

این مطلب در متن اجوبة المسائل النصيرية و در ضمن پاسخ های محقق طوسي به پرسش های علي الشيعي آمده ( ص ۱۴). متن پرسش او در خصوص بحث شريف مرتضی درباره صيغه امر اين است:
"العبد يسأل: ما الفرق بين الصّورة و الصّيغة؟، و قول السيّد فى «الذّريعة» فى «فصل» فى ما صار به الأمر أمرا، هل هو أمر بصورته و صيغته. إلى آخر كلامه‏.
و این هم پاسخ محقق طوسي که هم دقت او را در بحث های اصولی نشان می دهد و هم اشاره دارد به شارحان الذريعة (نک: ص:۱۸):
"...و أمّا سؤاله عن «الفرق بين الصّورة و الصّيغة و قول السّيّد فى «ذريعته» فى فصل فيما صار به الأمر أمرا هل هو أمر بصورته و صيغته، إلى آخر كلامه».
فأقول: و بحسب فهمى أنّ كلّ هيأة مؤلّفة من الكلمة (الکلمات) المؤلّفة من الحروف و الحركات و الكلام المؤلّف من الكلمات تابعة للتّرتيب الخاصّ بذلك التّأليف، فهى صورة لتلك الكلمة أو لذلك الكلام.
ثمّ إن كان للمتكلم بتلك اللّغة أن يورد لتلك الهيأة نظائر فى غير ذلك التأليف، أو أن يصرفها على وجه قياسيّ إلى هيأة أخرى ليدلّ على معنى يريده، سميّت بهذا الاعتبار صيغة، و هى أخصّ من الصّورة.
و السيّد لو اكتفى فى هذا الموضع من كلامه بأحدهما، لاستغنى عن الأخرى؛ لكنّه أراد التّأكيد فى تجريد الأمر عن القرائن الّتي تلحقه و لا تكون داخلة فى حقيقته لينظر فى دلالته من حيث هو كذلك، [و]لا يفرّق الشّارحون لكلامه بين الصّورة و الصّيغة، و أورد المشايخ المذكورون فى كلامه الفروق الّتي رواها عنهم. و كأنّهم كانوا يحومون حول التّفسير الذي أوردته، لكنّهم ما لخّصوا عبارتهم (عباراتهم) تلخيصا شافيا، بل نسبت الصّورة إلى جعل و إيجاد و حلته صدر (کذا) واضع اللغة و الصّيغة إلى وضع يستعمله مستعملوا اللغة.
فهذا ما عندى فيه، و أنا أسأل اللّه- تعالى- دوام أيّامه و شمول الخير إيّاه فى الدّارين، إنّه وليّ ذلك و القادر على ما يشاء، و له الحمد حمد الشّاكرين، و صلاته على محمّد و آله الطّاهرين."
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۳:۱۹
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت