آرشیو
دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون با عنوان Visiting Professor، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۶۰۸٫۹۴۶ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۰۴ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۵۵۲
بازدید از این یادداشت : ۳۹۵

پر بازدیدترین یادداشت ها :
استاد دانشمند دکتر شفیعی کدکنی در پژوهشهای خود بر این نکته تأکید دارند که خواجه عبدالله انصاری هروی مطلقاً تفسیری بر قرآن نداشته است و مقصود از پیر هری در تفسیر کشف الأسرار میبدی را نباید خواجه عبدالله انصاری دانست. از دیگر سو استاد دکتر شفیعی همچنین بر این نکته تأکید دارند که نوبه دوم تفسیر میبدی تماماً مبتنی است بر تفسیر الکشف والبیان ثعلبی. با این وصف در یکی از آثار کوچکی که از ابن القیسرانی (د. ۵۰۷ ق) باقی مانده است او که خود شاگرد خواجه ابو اسماعیل عبدالله انصاری هروی بوده از او مطلبی نقل می کند که نشانی است بر اینکه محتملاً خواجه تفسیری بر قرآن داشته است. عین عبارت را ملاحظه کنید:
سمعت الأنصاري يقول: إذا ذكرت التفسير فإنما أذكره من مائة وسبعة تفاسير (نک: ابن طاهر المقدسي، المنثور من الحكايات والسؤالات ، چاپ جمال عزون، مكتبة دار المنهاج، ۱۴۳۰ ق، ص ۳۵، چاپ عبدالرحمان قائد، ریاض، ۱۴۳۰ ق، ص ۳۸۹).
برداشت من از این عبارت این است که خواجه عبد الله انصاری مجالسی داشته در تفسیر قرآن که متن آن بعدها در اختیار میبدی قرار گرفته بوده و او از آن در کتابش بهره برده است. می دانیم که ثعلبی در الکشف والبیان خود از تفاسیر بسیاری از میان تفاسیر متقدم بر قرآن بهره گرفته و خود نیز درمقدمه تفسیرش به تفصیل منابعش را با ذکر سند بر می شمارد. بعید نیست خواجه عبدالله انصاری در مجالس خود از تفسیر ثعلبی هم بهره می برده و شاید یکی از منابعش برای نقل از تفاسیر متقدم تفسیر او بوده است. دور نیست بهره وری میبدی از تفسیر ثعلبی را هم باید در این چارچوب تفسیر کرد.
می دانیم که صوفیان در مجالس خود سنت تفسیر گویی بر قرآن داشته اند. نمونه ها بسیار است و از آن جمله باید به مجالس ابو سعد خرگوشی اشاره کرد که متن آن با عنوان اللوامع موجود است. این کتاب با وجود آنکه عنوانش مشعر بر آن نیست که کتاب در واقع تفسیری بر قرآن است اما هر مجلس آن با بحث از آیه ای از قرآن آغاز می شود و بحث مجالس کتاب بر حول محور تفسیر قرآن است. به هر حال بعید نیست خواجه عبدالله انصاری هم از این دست مجالس داشته است، مجالسی که متن آن به نحوی فراهم آمده و در اختیار میبدی قرار گرفته است، ولله الحمد اولاً وآخرا.
پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۱
نظراتنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت