دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۳۶۰٫۸۰۰ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۷۶ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۱۴۷
بازدید از این یادداشت : ۱٫۵۵۹

پر بازدیدترین یادداشت ها :

۱- نسخه کهن شرح قانون ابن سينا از فخر رازي، کتابت ۱۴ محرم ۶۳۲ق، يعنی کمتر از سه دهه پس از مرگ مؤلف در کتابخانه ملی پاريس، به شماره عرب ۶۸۴۵

۲- تاريخ طبری، کتابت ۴۴۷ق. جلد ۸ کتابت عقيل بن أحمد بن محمد بن الأزرق الفراء، نسخه کتابخانه دولتی برلين، اشپرنگر، ۴۱. در پايان چنين آمده است: " والحمدلله رب العالمين وصلی الله علی سيدنا محمد النبي وآله وسلم تسليما وکتب... وذلک في العشر الآخر من جمادي الآخرة من سنة سبع وأربعين وأربعمائة". نسخه ای بسيار ارزشمند که ما را با شرايط نسخه نگاری در سده پنجم آشنا می کند. احتمالا کاتب شيعه بوده است.

۳- الرد علی الروافض من أصحاب الغلو منسوب به قاسم رسي که به چاپ رسيده، اما انتساب آنرا استاد مادلونگ رد می کنند. البته اين نسخه نشان می دهد که انتساب اين کتاب تا چه اندازه کهن است. در پايان آن چنين آمده: " صادف الفراغ منه سلخ شعبان من شهور سنة أربع وأربعين و خمس مائة غفر الله لصاحبه وکاتبه ولمن قال آمين ولجميع المسلمين". اين نسخه در کتابخانه دولتی برلين است با شماره گلاسر ۱۰۱. نسخه کتابت يمنی دارد.

۴- مختصر غريب الحديث استرابادي، کتابت ابومحمد عبدالله بن علي بن محمد المروزي در صفر ۴۶۴ق. کتابخانه برلين، شماره ۳۱۶۲

۵- نسخه مشکل القرآن ابن قتيبه کتابت کهن ۴۰۴ق. در کتابخانه دانشگاه ليدن، شماره شرقی ۷۰۴. کتابت: ظهيرة يوم الثلثاء من أيام البيض من ذي القعدة من شهور سنة أربع وأربعمائة. کاتب عثمان بن أحمد بن أبي الطيب السني است.

۶- کتاب الألفاظ ابن سکيت، ليدن، شماره ۵۹۷. نسخه ای بسيار کهن به قلم يک ايرانی به نام هبة الله بن محمد بن ابراهيم بن کوهيار الفارسي در مدينة السلام بغداد: بمدينة السلام سنة تسع وثمانين وأربع مائة که بر آن علامت معارضه هم ديده می شود: بلغت معارضاً. نسخه ای است کهن از بغداد معاصر غزالي.

۷- غريب الحديث ابوعبيد قاسم بن سلام. دانشمند طراز اول اصحاب حديث. نسخه بسيار کهن و مهم ليدن، شماره ۲۹۸. اين نسخه در شمار کهنترين نسخه های نوشته شده بر روی کاغذ در جهان اسلام است: کتابت ۲۵۲ق. در پايان آن چنين آمده است: " فرغ منه في ذي القعدة من سنة اثنتين وخمسين ومائتين".

۸- نسخه کتابخانه دانشگاه Bologna در ايتاليا، به شماره M.S ۳۱۴۷ از کتاب الملل والنحل شهرستاني. کتابت ۸ رمضان ۶۲۲ق به قلم ابوبکر محمد بن رستم بن أحمد الرستمي.
يكشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۸۶ ساعت ۲۰:۴۰
نظرات



نمایش ایمیل به مخاطبین





نمایش نظر در سایت