دربارۀ نویسنده
حسن انصاری عضو هيئت علمی مؤسسه مطالعات عالی پرينستون، مدرسه مطالعات تاریخی است. همزمان در ایران او عضو شورای عالی علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنين عضو شورای مشاوران دائرة المعارف ایرانیکا (دانشگاه کلمبیا-آمریکا)، "عضو وابسته" مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات اديان کتاب) و عضو انجمن بين المللی تاريخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاريس) است. در فاصله بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ حسن انصاری به عنوان استاد مهمان با رتبه پروفسور در دانشگاه پرینستون، بخش خاور نزدیک تدریس کرد.
حسن انصاری، متولد سال ۱۳۴۹ شمسی در تهران است. تحصيلات خود را در رشته علوم تجربی در مدرسه علوی تهران در سال ۱۳۶۷ به پايان برد. انگيزه های خانوادگی و نيز تحصيل در مدرسه ای با آموزشهای دينی وی را از سالهای دورتر به تحصيل و مطالعه در ادبيات عرب، فقه و اصول و عقايد و معارف دينی واداشت. پس از دبيرستان، در گروه فلسفه دانشکده ادبيات دانشگاه تهران مشغول به تحصيل شد و در کنار آن دانشهای دينی کلاسيک را هم زمان ادامه داد. بدين ترتيب در کنار تداوم مراحل تحصيل در فقه و اصول و نيز کلام و فلسفه اسلامی، تا اندازه ای فلسفه های غربی را آموخت. علاقه به مطالعات و آموزشهای کلاسيک دينی و بهره وری از محضر استادان اين حوزه ها، او را همچنين به مطالعه تطبيقی باورهای مذهبی و کلامی و انديشه های فيلسوفان اسلامی رهنمون کرد و چند سالی را به تحصيل و مطالعه در کلام، حديث و عقايد شيعی و فلسفه اسلامی گذراند. حسن انصاری پس از چندی به مطالعه تاريخ روی آورد و آن را هم زمان در کنار ادامه تحصيل در زمينه فلسفه و دانشهای دينی کلاسيک مورد توجه قرار داد. در کنار همه اينها همکاری با دائرة المعارف بزرگ اسلامی دستمايه ای برای آشنايی با شيوه های تحقيق تاريخی و شناخت منابع کهن را برای او فراهم کرد. همکاری او با مرکز دائرة المعارف بزرگ اسلامی، در قالب تأليف، کتابشناسی و همکاری با کتابخانه مرکز، ويراستاری، رياست يکی از بخشهای علمی و عضويت در هيئت عالی علمی تا سالها تداوم داشت. در همين سالها به ويژه به سفارش مرکز دائرة المعارف به تأليف مقالات زيادی در حوزه تاريخ، رجال، کلام و فرق مذهبی پرداخت. از اوائل دهه هفتاد مطالعاتش را در حوزه فلسفه محض و فلسفه های مضاف در مکاتب مغرب زمين، اديان و تاريخ ملل و نحل گسترش داد. مدت زمانی در بيروت، علاوه بر مطالعه در نسخه های خطی، تحصيلات دانشگاهی خود را در حوزه فلسفه غرب و فلسفه و انديشه سياسی اسلامی ادامه داد و از نزديک با برجسته ترين متفکران و روشنفکران عرب آشنايی پيدا کرد و نزد برخی از آنها تحصيلات خود را پی گرفت. از اواخر دهه هفتاد و همزمان با ادامه تحصیلات در علوم دینی و حوزوی به نوشتن در مجلات علمی و دانشگاهی در ايران در زمينه های کلام و فرق، حديث، تاريخ و انديشه سياسی کلاسيک اسلامی آغاز کرد و مقالات متعددی در نشريات نشر دانش، معارف (مرکز نشر دانشگاهی) و برخی ديگر منتشر کرد. وی در همين دوره و نيز در سالهای بعد در چندين کنفرانس داخلی و خارجی شرکت کرد و مقالاتی ارائه نمود و همچنين با شماری از مؤسسات فرهنگی کشور در انجام پروژه های مختلف در زمينه های تاريخی و کتابشناسی همکاری نمود و در برخی نهادهای آموزشی داخل و خارج ایران، تاريخ علم کلام و ملل و نحل تدريس کرد. حسن انصاری سال ۱۳۸۱ ايران را به منظور ادامه تحصيل به قصد کشور فرانسه ترک کرد و تحصيلات تکميلی خود را در رشته فلسفه و تاريخ اديان در مدرسه کاربردی مطالعات عالی سوربن ادامه داد و نخست موفق به اخذ درجه ديپلم عالی گرديد (با تدوين دانشنامه ای در زمينه سهم محمد بن يعقوب الکليني در حديث شيعی) و سپس در همين دانشگاه در فروردين ۱۳۸۸ از رساله دکتری خود دفاع کرد (با تدوين پايان نامه ای در زمينه منابع انديشه امامت و غيبت در تشيع امامی).
او سال ۱۳۸۸ به برلين آمد و دوره پست دکتری خود را در دانشگاه آزاد برلين در چارچوب پروژه "علوم عقلی در اسلام قرون ميانه" طی نمود. او پژوهشگر ارشد علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلين (انستيتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاريخ علم کلام در اين دانشگاه در طی سالهای گذشته بوده است. از او تاکنون مقالات متعددی در موضوعات تاريخ علم کلام و تشيع امامی در ژورنالهای خارجی منتشر شده است.
برای ما بنویسیدنمایش ایمیل به مخاطبین

نمایش نظر در سایت

منصوری بروجنی
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
سلام. در باب اخلاق دانشگاهی و مقالات دانشگاهی، پارسال همین موقع‌ها مطلبی منتشر کردم تحت عنوان "آسیب‌شناسی نظام انتشار مقالات علمی-پژوهشی" که البته در اصل آمیخته با روایتی شخصی بود اما در هنگام انتشار این روایت شخصی را از نوشته جدا کردم. مایل بودم آن را برایتان بفرستم. لینک را در کامنت درج نکردم که اسپم‌ شناسایی نشود.
آدم بن آدم
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۶
مطلبی را درباره هزینه داوری مقالات گفته بودم و در تلگرامتان با تعجب درج کردید.
الان که بسیاری از مجلات در صفحه اول وب سایت های خود می نویسند که باید هزینه داوری پرداخت شود.
وب سایت مجله پژوهش های قرآن و حدیث دانشگاه تهران به نشانی https://jqst.ut.ac.ir/
را برای نمونه بنگرید.
آنها هم که در صفحه اول وب سایت درج نمی کنند پس از اینکه مقاله را دادی ایمیل می زنند و طلب می کنند.
الان در رشته ما از حدود ۱۵ مجله پژوهشی فقط چندجا هزینه نمی گیرند.
برخی هزینه ای هم برای چاپ، افزون بر هزینه داوری می گیرند!
اینها به کنار. آنچه زجرآور تر است این است که داوری ها عادلانه نیست و چه بسا که بر اساس لابی گری انجام می شود.
وضع در علوم اسلامی در ایران بسیار فجیع تر از این حرفهاست.
اگر بخواهید مواردی را می گویم که برخی حتی احتمال درست بودن حرف مرا ندهند.
اگر بخواهید خودم را هم برای شخص شما معرفی می کنم ولی نمی خواهم همگانی شناسایی بشوم. چون حرفهایم هزینه خواهد داشت.امید پیشگر
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱:۴۵
سلام و عرض ادب خدمت شما استاد محترم.
نوشته‌های مفید شما را دنبال می‌کنم. و اما دربارۀ موضوع اخیر:
پیداست مدتهاست از فضا و قوانین حاکم بر دانشگاههای ایران به دور هستید. برای نمونه و آگاهی عرض می‌کنم:
برای دفاع از رساله دکتری مقاله‌ای پژوهشی نوشتم که روح استاد راهنما از آن خبر ندارم اما طبق قانون درج نام ایشان برای دفاع ضروری است.
دیگر این که از نشریه تماس گرفتند برای دو داور هر کدام مبلغ ۵۰ هزار تومان تقدیم کنم که کردم. سپاس
علیرضا
۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰:۴۲
سلام جناب آقای دکتر انصاری این یادداشت را برای کانال تلگرامتان می فرستم:
اولا بله داوری مقالات هزینه دارد. ثانیا مقالات علمی پژوهشی که به اصطلاح مستخرج از رساله هستند حتما باید با نام استادان راهنما و مشاور چاپ شود البته برخی استادان هستند که هنگام چاپ منصفانه و اخلاق مدارانه می گویند صرف این بوروکراسی نامشان آمده و نمی خواستند که اسم شان در مقاله دلنشجو ثبت شود ( و جالب است این دسته استادانی هستند که اتفاقا بیشترین راهنمایی و یاری را به دانشجو کرده اند و واقعا جز این چه میشه گفت که درخت هر چه پر بار تر افتاده تر) ثالثا چاپ مقاله بدون نام یک استاد حتی اگر مستخرج از رساله نباشد دردسر های فراوان دارد. از طرفی در مصاحبه دکتری مجلات دانشجویی و انجمن های علمی وجهه ای ندارند و از دیگر سوی چاپ علمی پژوهشی که بیشترین امتیاز را دارد یک هفت خوان رستم است و البته سخن از گرفتن تاییدیه یا اکسپت است و چاپ مقاله می تواند تا چند سال به تاخیر افتد.
ارادتمند
یک دانشجوی ارشد تاریخ
آدم بن آدم
۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۱۱
مطلبتان را درباره ظلمی که افراد موسوم به استاد بر داشجو روا می دارند و دانشجو باید مقاله ای که استاد نقشی در آن نداشته بزند و می خواستم چند نکته در این باره بیفزایم.
یکی اینکه فرموده بودید وزارت علوم باید کاری کند. من می گویم خود وزارت متهم ردیف اول است. چون طبق اجبار دانشگاه ها حتما باید اسم استاد راهنما به عنوان نویسنده مقاله بیاید وگرنه مقاله برای دفاع پذیرفته نمی شود.
دو دیگر اینکه در بیشتر موارد استاد حتی نقشی در ایده پردازی هم ندارد و صفر تا صد مقاله با دانشجوست. تازه این وضع نسبتا خوب هست. چون چه بسا استاد که از هیچ جای مقاله آگاه نیست چون می خواهد بگوید که نقشی داشته یک اصلاحیه بیخودی به مقاله می زند و دانشجو کلی در پی آن اذیت می شود.
سه دیگر اینکه دانشجو مقاله را گاه چند جا برای داوری می دهد و کلی هزینه داوری، ولی استاد اصلا به روی خود هم نمی آورد؛ دانشجویی که به دلیل اشتغالات علمی آهی در بساط ندارد.
آمار بازدید
بازدیدکنندگان تا کنون : ۱٫۲۹۸٫۸۴۸ نفر
بازدیدکنندگان امروز : ۱۸۳ نفر
تعداد یادداشت ها : ۱٫۰۱۹

پر بازدیدترین یادداشت ها :
مقالات آذر ۱۳۹۶
[اصل مطلب آقای رسول جعفریان] چرا ابن سینا از زکریای رازی به زشتی یاد می کند؟ بارها در بحثهایی که در باره وضعت علم در تمدن اسلامی مطرح شده اشاره به خلط مهم روشی در بخش های مختلف شده است. این که با فلسفه به سراغ طب رفته اند، یا نجوم را تحت تأثیر اندیشه های فلسفی و دینی بررسی کرده اند، و موارد بسیار دیگر، و این که نتیجه اش عدم پیشرفت دانشها و توقف بوده است. در عالم طب،...
شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۵۶
من بارها نوشته ام که هانری کوربن فهم ما را از فلسفه اسلامی و بل عقلانیت فلسفی در اسلام مخدوش کرد. او فلسفه ابن سینا را در پرتوی فلسفه سهروردی و فلسفه سهروردی را در پرتوی فلسفه آخوند ملا صدرا و فلسفه ملا صدرا را در پرتوی مکتب شیخی می فهمید. شیعه شناسی او در حقیقت آیین پاسداشت تفکر غالیانه بود و به تعبیر مرحوم آقا مهدی حائری یزدی سبب شد تا فلسفه اسلامی و به ویژه...
شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۵۵
روزی نیست که کلیپی از سخنان مشعشع یکی از روحانیانی کم دانش و یا مداحانی بی اعتبار در فضای مجازی پخش نشود و مایه سخره ای را فراهم نکند. این هم از مصیبت هایی است که نمی دانم به کجا می توان شکایت برد. همین چند روز اخیر مطلبی درباره مقامات ولایی بادنجان در فضای مجازی منتشر شد و امروز عده ای برای من گفته های دیگری را فرستادند اندر ولایت پذیری دریاها و آب ها و سبب تلخی و...
شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۸:۵۳